22 Mart Pazartesi Dünya Su Günü

Su, gezegenimizdeki yaşamın kaynağı, doğanın en güzel hediyesi. Su yoksa hayat da yok.

İlk kez 1992’de Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda önerilen “Dünya Su Günü” gerek BM üyelerinin, gerekse diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasında teşvik olması amacıyla bu isme bir gün adamak için oluşturuldu. Yaşamın kaynağı olan su için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 22 Mart 1993’te kabul edilen bir karar ile ‘22 Mart Dünya Su Günü’ ilan edildi ve devamında her yıl kutlanılmaya başlandı.

 

Türkiye Su Fakiri Olma Yolunda

Tatlı su kaynakları dünya üzerindeki suyun %2,5’ini oluşturuyor. Bu suyun %70’i ise kar ve buz kütlelerinde saklı. Tatlı su ekosistemleri dünya yüzeyinin %1‘ini oluştururken bilinen hayvanların %10’una ev sahipliği yapıyor.

Bugün dünyada 768 milyon insanın güvenli ve temiz suya erişimi yok. 2,7 milyar insan yılda en az 1 ay su kıtlığı görülen bölgelerde yaşamını sürdürüyor. Ülkemiz ise, bir ülkede kişi başına düşen su miktarı göz önünde bulundurularak yapılan tanımlamaya göre su fakiri olma yolunda ilerliyor. Küresel ölçekte giderek artan su talebi ve iklim değişikliğinin beraberinde getirdiği kuraklıkla birlikte su kaynaklarımız, nehirlerimiz, göllerimiz üzerindeki baskı her geçen gün artıyor. Suyumuzu ve suyumuzun asıl kaynağı olan göllerimizi, nehirlerimizi, sulak alanlarımızı koruyamazsak çok yakın gelecekte su kıtlığı ile karşı karşıya kalacağız. Bu nedenle yaşam kaynağımız olan ‘Su’yu korumak ve sorumlu bir şekilde kullanmak kritik önem taşıyor.

Su Kaynaklarını Korumak İçin Alınabilecek Bireysel Önlemler

  • Lavabo ve duşu kullanırken gerekmediğinde musluğu kapatın. 
  • Musluklarınızın bakımını yaptırın; sızıntı yapan muslukları tamir edin, su tasarruflu modelleri tercih edin. 
  • Çamaşır ve bulaşık makinenizi tam dolduğunda çalıştırın.
  • Sebze ve meyvelerinizi suyu akıtarak yıkamak yerine, kap içerisinde sirkeli su ile yıkayın.
  • Bitkilerinizi buharlaşmanın en az olacağı sabah saatlerinde sulayın.
  • Kullandığınız yüz bakımı, saç bakımı, vücut bakımı gibi kozmetik ürünler ile ve temizlik ürünlerinin, suları zararlı kimyasallara maruz bırakmamasına ve dünyanın sürdürülebilirliğine destek olmasına önem verin.