İklim değişiyor, biz neden değişmiyoruz?

İklim krizi ile mücadele için alınabilecek bireysel önlemlerden birkaçını sizin için derledik. Şimdi bu soruları kendinize samimiyetle sorun ve kendinizi dürüstçe cevaplayın. Ve unutmayın, atacağınız her bir adım dünyanın, çocuklarımızın, doğanın geleceği için hayati önem taşıyor…

Bu ürün gerçekten doğal mı?

İşe tükettiğiniz ürünlerin etiketlerini okuyarak başladığınızda asıl büyük dönüşümü yaşayacağınıza eminiz ve bu etiketleri okuduğunuzda maalesef yüzünüz hayal kırıklığı ile dolacak. Yüzünüze, vücudunuza, saçınıza doğrudan temas eden endüstriyel kozmetik ürünlerin içerikleri zararlı kimyasallarla dolu ve en güvenli yol bir an önce onlarla yolları ayırmak. Biz doğal yüz bakımı, doğal saç bakımı, doğal vücut bakımı söz konusu olduğunda yerli ve temiz üretimlerine kefil olduğumuz onlarca güvenilir markamızla birlikte doğaya dönüşünüzde seve seve yanınızda olacağız.

Gıda tüketiminde kontrolü nasıl sağlarım?

Daha az et tüketin, daha fazla meyve ve sebze tüketmeyi tercih edin. Sebze ve meyveleri mıutlaka mevsiminde satın alın. Artan yemekleri değerlendirmeye çalışın, fazla aldıklarınızı ihtiyaç sahipleri ile paylaşın.

Buna gerçekten ihtiyacım var mı?

Alışverişe bu soru ile başlamaya ne dersiniz? Kaynakların sürdürülebilirliği için ihtiyacınız kadar satın almaya çalışın. Sahip olduğunuz kıyafetleri uzun süre kullanmaya özen gösterin. Trend parçalar yerine zamansız stillere yatırım yapın. Bedeninizin uyduğu arkadaşlarınızla kıyafet dönüşümü hareketi başlatın. Kullanmadığınız parçaları paylaşın ya da ileri dönüşüm fikirleriyle farklı şekillerde kullanın. 

Karbon ayak izimi nasıl azaltabilirim?

Uçak seyahatlerinizi azaltın. Yürüme mesafesindeki yerler için araç kullanmayın, bisiklet sürerek ulaşım sağlamaya yönelin. Yeni bir araç almanız söz konusu olduğunda tercihinizi elektrikli olanlardan yana kullanın.  

Nasıl ısı tasarrufu sağlarım?

Kış aylarında kalorifer ya da ısıtıcılarınızı bir kaç derece düşük kullanmayı tercih edin. Evi havalandırmak için uzun saatler camları açık tutmak yerine 2 saatte bir 5 dakika camları açmayı deneyin.

Yeşil enerjiye nasıl geçiş yaparım?

Ev ya da yazlıklarınızda güneş enerjisine geçiş yapmak için sistem kurun. Yalıtımlı evler seçin ya da evlerinize ısı yalıtımı uygulamaları yaptırın.

Bunu tamir etmem mümkün mü?

Büyük olasılıkla evet! Bir eşyanızı atmadan önce tamir ederek daha uzun süre kullanmayı, artık sizin için işlevi kalmayan eşyaları dostlarınızla paylaşmayı deneyebilirsiniz...

Nasıl motivasyon sağlarım?

Sevdikleriniz ve arkadaşlarınızla daha fazla spor yapmak, daha çok dışarıda zaman geçirmek ve yürümek için aktivite planları yapın.