Neden Doğal Cilt Bakımı?

Günümüzde endüstriyel kozmetik markaları hızlı tüketim ürünlerinin maliyetini düşürmek ve daha “hızlı” üretmek için yeni üretim teknolojilerine ve çeşitli kimyasal maddelere yöneliyor. Böylece güzellik ve bakım adına piyasada olan birçok ürün henüz üretim aşamasında hem insan sağlığının hem de çevrenin ikinci plana atılmasına neden oluyor. Sizin de aklınıza “Bakımımız için sağlığımızdan taviz mi veriyoruz?” sorusu takılıyorsa, aşağıdaki bilgilerin dikkatinizi çekeceğine eminiz! 

Bir ürün doğaya zarar veriyorsa, insan cildine ve genel sağlığına zarar vermemesi düşünülemez. Oysa kozmetik gibi doğrudan cilde temas eden ve dolayısıyla insan sağlığını ilgilendiren ürünlerde içerik ve üretim yöntemleri en az gıda sektörü kadar önemli.

Çünkü ağız yoluyla aldığımız gıdaların %90’ı sistemimize dahil olurken vücudumuza sürdüğümüz ürünlerin %50’si cildimiz üzerinden kan akışımıza dahil oluyor. Bunun yanı sıra aslında yeterli olmasa da gıda sektöründeki markaların dünya çapında katı kurallara uymaları beklenirken, bakım ürünlerinin tabi olduğu kozmetik sektöründeki regulasyonlar oldukça sınırlı.

 

Peki, daha sağlıklı, güzel bir cilde ulaşmak için kullandığımız bakım ürünlerinin zararlı kimyasallarla ve GDO’lu bitkisel içeriklerle hazırlandığını kaçımız biliyoruz? 

Bakın, rakamlar neler söylüyor?

Ortalama bir kadın, sadece bir günde kullandığı yaklaşık 12 ayrı cilt bakım ürünündeki 168 çeşit farklı içerik ile yılda toplam 2000g (2 kg) kimyasala maruz kalmakta! En büyük organımız deri üzerinden sistemimize dahil olan bu kimyasallar, ne yazık ki gelecekteki birçok hastalığın, hormonal bozulmanın, üreme sorunları ve alerjinin nedeni olabiliyor. Buna bağlı olarak Avrupa Birliği ve Kanada 2016 yılında kozmetik endüstrisinde kullanılan 1300’den fazla kimyasalı yasakladı.

Endüstriyel kozmetik ürünleri sağlıklı mı?

Kozmetik dünyasının kadınlara sunduğu vaatlerin arka planında çevreye, doğal hayata ve hatta insan sağlığına karşı yapılan zararlı uygulamalar olduğu için gelişmiş bazı ülkelerde bu şekilde sınırlamalar getiriliyor. Bu yüzden son zamanlarda doğal ve sağlıklı ürün arayışı dünya üzerinde giderek artıyor. Evde doğal malzemelerle cilt bakımı yapmaya yönelenler olduğu gibi, marka tercihini cilt için en güvenli içeriklerle üretim yapan doğal markalardan yana kullananlar da bir hayli fazla.

 

Bu sayıyı daha da artırmak için toplumun bilinçlenmesi ise çok önemli. Böylelikle hem insan sağlığına hem de doğanın dengesinin korunmasına katkıda bulunacağız.

Biz tam da bu nedenle, LoaVerde’de yalnızca değerlerine güvendiğimiz, hayvanlar üzerinde test yapmayan, zararlı kimyasal kullanımına karşı olan, kimyasal koruyucu madde, yapay renk kullanmayan, sürdürülebilir üretim yöntemlerini benimseyen üreticilerin ürünlerine yer veriyoruz. Böylelikle yerel, adil üretim yapan üreticilere destek oluyoruz. Online mağazamızda yüz bakımından saç bakımına, vücut bakımından aromaterapiye, sabit ve uçucu yağlardan wellness ürünlerine kadar farklı kategorilerde yüzlerce doğal ürün sizi bekliyor. Güvenle, iç rahatlığıyla kullanmanız ve doğanın sunduğu mucizelere kucak açmanız için… 

Artık alışkanlıklarımızı değiştirme ve bakım için sağlığımızdan taviz vermeme zamanı geldi!