Sürdürülebilir Bir Dünya için Karbon Ayak İzinizi Azaltın


İklim krizinin acı sonuçlarını dünyaca yaşadığımız, sorunların, sonuçların gözle görülür hale geldiği bugünler ufak bir hatırlatma…  Biliyoruz ki bir anda hayat döngümüzde büyük değişimler yapamayız ancak mikro alışkanlıklar geliştirebiliriz. Ve inanın sağlıklı alışkanlıklar oluşturmak sürdürülebilirlik için atılabilecek en kararlı adım… Uzmanların sürdürülebilir bir dünya için karbon ayak izini azaltmaya yönelik önerilerini sizin için derledik.

****

 

KARBON AYAK İZİ NEDİR?

Karbon ayak izi bir kişi, kurum, olay ürün ya da hizmetin neden olduğu toplam sera gazı emisyonlarını ifade eder. 

Sera gazları yalnızca fosil yakıt kullanımı sonucu ortaya çıkan karbondioksitten (CO2) oluşmaz. Karbon ayak izi direkt ya da detaylı yollardan oluşabilir. Örneğin bir oyuncağın karbon ayak izi yalnızca üretimi ve taşınması sırasında oluşan CO2 emisyonları değil, kullanılan plastiği oluşturan kaynakların yer altından çıkarılması, işlenmesi gibi süreçlerin karbon ayak izini de kapsar.

NELER YAPILABİLİR?

Ulaşım Yöntemlerinizi Güncelleyin  

Karbon salınımına doğrudan neden olan fosil yakıt tüketiminin günlük yaşamda en çok ortaya çıktığı alanlardan biri ulaşımdır. Ulaşım alışkanlıklarınızı yenileyerek doğaya şaşırtıcı derecede katkı sağlayabilirsiniz. Daha fazla yürümek, kısa mesafeler için bisiklet kullanmak, uzun mesafeler için toplu taşımayı tercih etmek, uçak yolculuklarını azaltmak, bireysel araçlarda birden fazla kişi seyahat etmek ve elektrikli araç kullanmak ulaşım konusunda alınabilecek önlemlerin başında geliyor.

Enerji Kullanımınızı Dengeleyin

Karbon emisyonları doğrudan karbon salınımları ve enerji dolaylı karbon salınımları olarak sınıflandırılır. Enerji dolaylı karbon salınımları kullanılan elektrik, ısıtma, soğutma gibi aktiviteler için yakılan yakıtlardan yayılan sera gazları sonucu oluşur. Enerji kullanımını verimli ve dengeli hale getirerek karbon ayak izinizi düşürmeniz mümkün.

Ev içerisinde o sırada kullanılmayan cihazların kapatılması, gerekli olmadığı müddetçe elektriğin kullanılmaması, elektrikli su ısıtıcılarının kullanılmayan zamanlarda kapalı tutulması gibi oldukça basit yollarla karbon ayak izinizi düşürebilirsiniz.

Beslenme Alışkanlıklarınızı İyileştirin

Karbon ayak izinizi düşürmek için enerji ve yakıt tüketimi dışında beslenme alışkanlıklarınızı da iyileştirebilirsiniz. Tüketilen her besinin üretim aşamasında doğaya belli miktarlarda karbondioksit salınır. Bu nedenle de üretiminde daha az karbon salınımına neden olan besinleri tercih ederek doğaya katkıda bulunabiliriz. Bunun için örnek vermek gerekirse, Oxford Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmaya göre tüketilen et %50; rafine yağ, şeker ve alkol gibi ürünler ise %20 oranında düşürülürse, tarım arazileri verimliliği %43 oranında iyileştirilecektir.

Sürdürülebilir Yaşam Bakış Açınızı Geliştirin

Geri dönüşüme dikkat edin, organik atıklarınızı toprağa verin, eşyalarınızı atmak yerine tamir edip dönüştürmeye çalışın, yeşil alanları koruyun ve çevre temizliğine dikkat edin.

Bilgilenin, Bilgilerinizi Paylaşın

Bir problemi çözmenin ilk adımı onu anlamak ve kabul etmektir. Bu nedenle karbon ayak izi nedir, nasıl azaltılır konularında kendinizi geliştirmelisiniz.

Bireysel bilinçlenme ve uygulamaların büyümesi, doğanın yeniden kazanılması ve sürdürülebilir bir gelecek için başlıca gerekliliklerden biridir. Ortaklaşa çalışmalar yürüterek, bilgiyi yayarak ve bunu daha büyük adımlar atabilecek kurumlara ulaştırarak karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz.

LoaVerde.com’da sizi bekleyen doğal cilt bakım ürünleri, vücut bakım ürünleri, saç bakım ürünleri, aromaterapi, iyi yaşam ve ev temizlik ürünlerinin hepsi yerel üreticilerin emekleri ile ve karbon ayak izini minimuma indiren yöntemlerle elde edilmiş olup doğaya, insana, hayvanlara ve tüm gezegene saygılıdır.