Marka Hikayeleri - Maji Botanicals

Bugüne nasıl geldin?

Yakın bir üretici arkadaşımla bu soruyu şöyle yanıtlıyoruz: kan, ter ve göz yaşı…))))) Şaka bir yana elbette kolay olmadı ama mühim olanın yoldan keyif almak olduğunu da zamanla öğreniyorsunuz (çünkü sorunlar hiç bitmiyor). Benim hikayemin buralara geleceği aslında biraz çocukluktan belliydi ama yola çıkmama sebep olan 3 itici güç vardı diyebilirim.

maji01

Bundan 3 yıl önce hiç ait hissetmediğim bir düzenin içindeyken, şimdilerde kendimi hayal ettiğim yerlere çok yakınım. Umarım tüm yola çıkmaya niyet edenler su gibi akıp yollarını bulurlar.

 

Birincisi, üretime, yaratıcılık sürecine olan hayranlığım. İçinde neredeyse hiç yaratıcılık olmayan 5 yıllık monoton kurumsal hayatımı bir çırpıda bırakıp taşındım Kaş’a. İkincisi merak. Bitmeyen bir öğrenme tutkunuz olması gerekli bir işi düzgün yapabilmek için. Sonuncusu ise klasik olacak ama; sabır. Asla yılmamak, engelleri bir bir aşmak gerekti. Bundan 3 yıl önce hiç ait hissetmediğim bir düzenin içindeyken, şimdilerde kendimi hayal ettiğim yerlere çok yakınım. Umarım tüm yola çıkmaya niyet edenler su gibi akıp yollarını bulurlar.

Neden bu isim? Seni harekete geçiren ne oldu? 

Bu işe tutkum ilk başladığımda etrafımdakilere ihtiyaçlarına göre hediyeler dağıtır denemelerini isterdim. Dönüşler hep; “inanamıyorum, bu krem sihirli filan mı?” şeklinde olunca kafamda 'magic' kelimesi belirdi. “Maji” aslında Antik Yunanca'da Mageía, Fransızca'da Magié yani Magic veya Majik’ ten geliyor yani; sihir, büyü gibi bir anlamı var. Bitkilerin mucizevi dünyası beni de etkisi altına aldı ve bu isimde karar kılmam için beni büyüledi.

maji003
Ürünlerde dikkat ettiğin konular? 


Ürünlerimi üretirken elbette mümkün olan en zararsız, en doğal ham maddeleri seçmeye çalışıyorum ve bunu yaparken butik, yerel ve kadın üreticileri destekliyorum. Benim teknik yanım biraz ağır basar mesleğimden sebep, o yüzden doğal ürünlerin “işe yaramaz” algısını değiştirmek için formüllerim üzerine çok emek veriyorum ve aldığım geri dönüşler çalışmalarımın hakkını veriyor.  Bunun dışında plastik kullanımımızı minimize etmek,  hayvanlara ve çevreye zarar vermemek, geri dönüşüm, atıksız üretim; benim ve markam için önemli başlıklar arasında.

Markanın bir gününü anlatsan?


Maji Botanicals daha henüz ekip arkadaşları edinen çok butik bir oluşum. Dolayısıyla çoğu iş bende, erkek arkadaşım da yardımcı oluyor. Günümüz önce her yeni girişimci gibi kahvaltı bile etmeden bilgisayar başına geçip siparişlerimizi, maillerimizi kontrol ederek başlıyor. Şimdi pandemi sürecinde olduğumuz için neredeyse herkes online hayata ve telefona döndü ama biz yaklaşık 3 senedir işlerimizi zaten bu şekilde yürütüyorduk, alışmamız zor olmadı. Dolayısıyla sürekli bir telefon ve toplantı trafiği hakim. Benim mutlaka araştıracak ya da geliştirecek konularım oluyor, ya laboratuvarda ya kitaplarımın arasında ya da laptop başında oluyorum. Yeni ürünler geliştirmek için istisnasız her gün çalışıyorum. Günün belli kısımlarında sosyal medyaya vakit ayırıyoruz. Geri kalan kısımlarda da danışmanlık yaptığım markalarla ilgileniyorum. Şu anda 4 marka ile çalışmalarımız mevcut. Eğitimler düzenliyoruz doğal kozmetik üzerine, bu kısmı da çok keyifli, katılımcıların işlerini kurmaya başladıklarını görmek beni çok mutlu ediyor.

Maji Botanicals kullanıcıları neden seni tercih ediyor?

majo002

Formüllerimizi oluştururken Aromaterapi, Kimya ve Tıbbi & Aromatik Bitkiler ile ilgili tüm deneyimlerimizi bir çatı altında topluyor, sağlığa zarar vermeden hem fiziksel hem de duygusal dengeyi korumaya yardımcı olan ürünler üretmeyi hedefliyoruz.

 

Bence artık hepimiz daha seçici ve sorgulayan taraftayız. Kimse kandırılmaktan veya abartılı reklamlardan hoşlanmıyor. Kullanıcılar seçim yaparken samimiyet, orijinallik ve güven duygusu hissetmek istiyor. Üretici yeterli bilgiye sahip mi, ürünleri güvenli mi; bunlar kullanıcı için çok önemli. Ben de bu işe başladığımdan beri Maji Botanicals’ın duyarlı, samimi ve güvenilir bir duruşu olsun istedim hep ve bunu sürdürmeye çalışıyorum. Bir marka sayfası olarak sadece ürünlerimi paylaşmak yerine ürünlerimde kullandığım içerikleri anlatmaya, alanımla ilgili bilgilere, tariflere, bitkilere, hayvanlara, sosyal sorumluluklara ve kişisel gelişim gibi konulara yer veriyorum, çünkü kendi hayatımda da böyle biriyim sanırım:) Hatta mizaha ve eğlenceye da yer vermeye çalışıyorum çünkü ihtiyacımız olan belki biraz da gülmek ve hayatı kutlamak. Örneğin motorumla çıktığım yerleri, gittiğim festivalleri, orman yürüyüşlerimi, Kaş’ın güzel denizini çekip paylaştığımda  cidden çok güzel tepkiler alıyorum, bu da beni daha çok üretmeye motive ediyor ve yaptığım tercihe olan inancımı pekiştiriyor. İyi ki bu işi yapıyorum diyorum! :)


Formüllerimizi oluştururken Aromaterapi, Kimya ve Tıbbi & Aromatik Bitkiler ile ilgili tüm deneyimlerimizi bir çatı altında topluyor, sağlığa zarar vermeden hem fiziksel hem de duygusal dengeyi korumaya yardımcı olan ürünler üretmeyi hedefliyoruz. Aromatik bitkilerin olağanüstü gücünden sadece cildinize uygulayarak değil, koklayarak da yararlanabileceğinizi göstermek istiyoruz!
Ürünlerimizi üretirken; doğaya, çevreye ve tüm canlılara saygı duyuyoruz. Minimum plastik kullanımı, veganizm, kaynak ve hammadde sürdürülebilirliği ve etik, minimalizm ve palm yağı ile ilgili çevre konuları bizim için üretim aşamasında yüksek önem taşıyor. Hammadde ve ambalaj seçimi sürecinde tüm bu değerlerimize sadık kalıyoruz. Hammaddelerin bir kısmını Akdeniz’in en aromatik şehri olarak tanınan güller diyarı Isparta’ daki bahçemizden işleyerek elde ediyor, diğer kısmını ise güvenilir yerel yetiştiricilerden tedarik ediyoruz. 
 
LoaVerde kullanıcılarını da bin bir özenle ürettiğimiz ürünlerimiz ile tanışmaya davet ediyoruz. Doğa Ana’ya sevgi, saygı ve şükranlarımızla…