Marka Hikayeleri - Mesopotamia Formulas

Bugüne nasıl geldin?

Bir İngiliz sigorta şirketi olan Lloyd's of London'ın Orta Doğu'dan sorumlu yöneticisi olarak Tunus’ta yasarken markamıza ilham olan Tapputi’nin hikayesi ile tanıştım. Tunus benim gibi arkeoloji ve tarih meraklıları için çok zengin bir yerdir. Eski fotoğraflar toplayan, antika eşyalara, tarihi hikayelere çok meraklı biri olarak bir gün mutlaka kurumsal hayatı bırakıp, manevi tatmini yüksek, iş değil de hayatın anlamı yerine geçecek bir işle uğraşmak fikri hep aklımdaydı ancak somut olarak ne yapabileceğimi kestiremiyordum. Tapputi’nin çok da fazla bilinmeyen hikayesi ile karşılaşıp araştırmaya başlayınca 'Mutlaka bu hikayeyi anlatmalı, bu müthiş kültürel mirası yaşatacak bir şeyler yapmalıyım.' dedim. Hemen aromaterapi eğitimine başladım. Çok değerli Sümerolog ve Türkiye‘de çivi tabletlerini okuyabilen tek bilim adamı Veysel Dombaz’dan danışmanlık almaya başladım. Bu arada da Tapputi'nin tarihi güzellik formüllerini hayata geçirebilecek bir üretici/kimyager arayısına girdim. Uzun bir arayıştan sonra kendisi de müthiş bir kadın girişimci olan Nurgül Dirlik’le tanıştım. Birlikte bu formülleri orjinaline en yakın ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı kriterlerine uyacak şekilde nasıl üretebileceğimizin çalışmalarını tamamladık. Ortaya sade ama içerikleri çok zengin bir koleksiyon çıktı. Sevgili tasarımcı Tolga Görgün ile de hikayemizi en güzel şekilde yansıtacak logo ve tasarım çalışmalarımızı yaptık. Tüm bu süreç yaklaşık 2 yıl sürdü. Kurumsal hayattan kendi küçük birikimiyle deneyimsiz olarak yola çıkmış bir kadın girişimci olarak ortaya çıkan sonuç beni çok tatmin ve mutlu etti. Doğru kişilerle karşılaşmak ve çalışmak konusunda çok şanslı olduğumu düşünüyorum.

Neden bu isim? Seni ne harekete geçirdi?

Bu sorunun cevabı yukarıda bahsettiğim hikayedir. Tapputi tarihin bilinen ilk kimyageri, üstelik bir kadın. M.Ö. 2000'li yıllarda Babil'de sarayda yaşıyor. Deniz kabukları ve iksir şişelerinde güzellik yağları, esans ve balsamlar üretiyor. İlk etapta bunu yapma amacı hükümdarın emriyle aristokrat sınıfı diğer sınıflardan ayıracak bir işaret bulmak. Ancak bu ürünler o kadar ünlü oluyor ki el atından ve o dönem Mezopotamya'nın üzerinde bulunduğu ticaret yolları ile tüm dünyaya yayılıyor. Bu güzellik formülleri ilk tıp ansiklopedisinde güzellik ilacı olarak geçiyor. Hala kullandığı bitki özleri, mür ve esanslar kozmetik sektörünün ana hammaddeleri. Öyle ki ‘kozmetik’ sözcüğü de Tapputi'ye Yunan hekim Galena tarafından söylenmiş ‘cosmeticos’ (süslenmekte usta Ortadoğulu) sözünden türüyor. Mezopotamya devri yıkılıyor ve üstüne Anadolu'da yüzyıllar boyunca binlerce medeniyet kuruluyor. Her biri bu formüllere kendinden bir şeyler katıyor. Bizler  zor bir coğrafyada yaşıyoruz ancak eski ve yeni Mezopotamya'dan bize kalan müthiş bir mirasa da sahibiz.

İşte tarihte bu denli çığır açmış bir kadının hikayesi ile başlayan ve Anadolu topraklarında devam eden bu kültürel zenginliği diğer kültürlere anlatmak, tanıtmak ve yüceltmek en büyük nedenimiz, tutkumuz.

 

Ürünlerde dikkat ettiğin konular?

Ürünlerimizin en önemli özelliği hiçbir kimyasal barındırmaması ve aromaterapi prensipleri çerçevesinde üretilmiş olmaları. Kullanılan hammaddenin çok kaliteli olması ve bu konunun uzmanı tarafından üretilmiş olması diğer önemli noktalar. Ve tabii ki bizim hikayemiz, dolayısıyla tarihin seyrine uygun bir içerikle dizayn edilmiş olması. Üzüm tüm kayıtlarda ışık formülü olarak geçiyor. Resveratrol'ün cilde aydınlık vermesi sebebiyle böyle bir isim bulduklarını düşünüyoruz. Müthiş bir hammadde ve bizim de imza içeriğimiz. Anadolu ve Mezopotamya’da üzümün meyvesi, kabuğu, yağı, çekirdeği, kısacası herseyi ilaç niyetine kullanılmış. Bunu yaşatmak istiyoruz..

Markanın bir gününü anlatsan? 

Henüz bir yıldır piyasada olan çok yeni bir markayız. Markanın sabah 8:00’de başlayıp öğlene kadar süren satış-kargo-operasyon sürecinden arta kalan tüm zamanları kendini anlatmakla ve tanıtmakla geçiyor. Temmuz ayından beri süren İstanbul Ticaret Odası'nın düzenlediği Yükselen Markalar Projesi'nde 600 marka arasından finale kaldık. Ve bu süre boyunca eğitim, network ve bilinirlik anlamında halen devam eden ve bizi çok besleyen başarılı bir süreç geçiriyoruz. Sektörün en değerli otoritelerine kendimizi anlatma ve tanıtma fırsatı buluyoruz ki bu bizim için çok değerli. Heyecanlı ve diğer taraftan da çok keyifli bir süreç geçiriyoruz..

 

Mesopotamia Formulas kullanıcıları neden seni tercih ediyor?

Genel olarak sağlık ve güzellik alanında temiz, kimyasal içermeyen ve kaliteli içeriklere olan ilgi ve alakanın günden güne arttığını görüyoruz. Müthiş bir şey bu. Bu iddia ile yola çıkan markalardan biri 'Mesopotamia Formulas'. Marka özelimizde ise hikayemizin ve yüzyıllar öncesinde uygulanan doğal güzellik formüllerinin çok ilgi gördüğünü ve merakla karşılandığını söyleyebiliriz. 'Old is gold' prensibi ile eskiden doğaya daha yakın iken ve hatta doğayla iletişim kuruyor iken keşfedilen bu formüllerin en doğru ve etkili formüller olduğuna inanıyoruz. Bir diğer deyişle, tarihi sevgili kullanıcılarımız ile paylaşıyoruz.

Mesopotamia Formulas ürünleri için tıklayın.